História ZDA Partizánske sa začala písať už v roku 1948. Zmenila a formovala obuvnícky priemysel v našej krajine. Tisícky ľudí v závodoch pracovalo, ešte väčšie množstvo ľudí si topánky obúvalo. My, Slováci a Češi, berieme túto značku dnes aj ako nostalgické a príjemné poohliadnutie sa za dobou minulou.

V ZDA chceme, aby ste “obuv z Partizánskeho”, značku ZDA Partizánske, Závody 29. augusta Partizánske, vnímali ako kedysi – ako výrobcu kvalitných slovenských topánok. Ale aj ako firmu, ktorá inovuje, reflektuje módne trendy a prináša ich na trh. Budeme pre vás tvoriť krásne, originálne topánky, ktoré sa snúbia s kvalitou a majú svoj príbeh. ZDA topánky vám vydržia viac ako jednu sezónu. Veľmi dôležité kritérium pre nás aj zdravotná neškodnosť materiálov. Preto pracujeme s najkvalitnejšími materiálmi, ktoré nakupujeme výhradne v krajinách EÚ. Aby nosenie ZDA topánok bol pre vás zážitok.


ZÁVODY 29. AUGUSTA PARTIZÁNSKE – Z MINULOSTI DO SÚČASNOSTI

Rozhovor s generálnym riaditeľom ZDA Partizánske, p. Milanom Foltánom. Je zároveň aj kreatívnou dušou, navrhuje topánky, ktoré si získali každú generáciu. V roku 2017 si odniesli ocenenie Zlatá Fatima.

 

V minulosti vyrábalo ZDA Partizánske topánky do celého sveta, je to tak aj dnes?

Áno, vyrábali sme topánky na export v neuveriteľných množstvách. Ročne sa vyrobilo aj niekoľko miliónov párov. Zároveň sme predávali topánky ZDA Partizánske v najväčšej sieti predajní Obuv. Dnes tiež vyrábame topánky do celého sveta, výroba už nie je tak enormná. Stále však vyrábame tisícky párov topánok ročne.

To, že dnes nevyrábate topánky v takej miere ako v minulosti, zapríčinil presun výroby do lacnejšej Ázie?

Presne tak, po nástupe lacných ázijských dodávateľov nastala takmer v každom odvetví situácia, kedy začali byť domáci dodávatelia drahí. Zapríčinila to zlá finančná situácia, vysoké úroky bánk až do výšky 20 %, ktoré položili každého výrobcu, či už v ľahkom, alebo ťažkom priemysle.

Museli to byť ťažké časy, najmäz pohľadu udržania závodov pri živote…

Nastala situácia, kedy som sa musel rozhodnúť, ktorým smerom sa vydať. Pri mojom rozhodovaní prevážili gény po starom otcovi – obuvníkovi, ktoré ma podnietili k rozhodnutiu zostať pri výrobe obuvi. Zároveň si myslím, že niektoré veci v živote na vás jednoducho čakajú. ZDA  Partizánske takto čakalo na mňa, aby som obnovil jeho tradíciu. Zaregistroval som si značku a svoju firmu som premenoval na ZDA Partizánske. To ma veľmi potešilo, pretože som chcel súčasnú prácu venovať tomu obdobiu a ľuďom, ktorí riadili závod. Týmto im vzdávam hold. Verím, že sa mi v blízkej budúcnosti podarí osloviť ľudí, ktorí ZDA v minulosti riadili, a znovu spojiť ich mená so závodmi.

Čo vás najviac fascinuje na práci v obuvníctve?

Fascinuje ma zručnosť a šikovnosť modelárov, ktorí dokážu vytvoriť z nákresu základný model obuvi. To je veľmi zložité. Dnes sa už ani na školách neotvára tento odbor, takže nám chýba nová krv, mladé talenty. V zahraničí to funguje tak, že modelári dostanú podklady cez počítač a pomocou programu robia už len drobné korekcie. V ZDA Partizánske stále pracujeme tak, že modelári musia vytvoriť šablónu podľa obrázku topánky. Dobrý modelár musí mať výbornú predstavivosť, poznať vlastnosti každého materiálu na topánke a samozrejme zručnosti, ktoré možno nabrať len praxou. Je to neoceniteľná práca.

Hovoríte, že dnes sa už na školách tento odbor neotvára. Máte predstavu, ako budete hľadať takýchto remeselne zručných modelárov o niekoľko rokov?

Momentálne máme v ZDA Partizánske modelára v najlepších rokoch, kedy sú práve zúročené jeho um a prax. Samozrejme, hľadáme mladých modelárov, ktorí sa budú pri ňom učiť, keďže dnes sa už tento odbor nedá študovať, pretože oň nie je veľký záujem. Je to tak hlavne preto, že táto práca v odevnom priemysle nie je ekonomicky príťažlivá. Modelárstvo je zaujímavé zamestnanie pre nadšencov, preto hľadáme mladých ľudí, ktorých táto práca baví.

Vaša práca je veľmi zaujímavá. Vyrábate topánky pre množstvo klientov zo zaujímavých krajín sveta, ako napríklad Japonsko. S akými špeciálnymi požiadavkami ste sa stretli?

Áno, máme aj zákazníkov, ktorí majú špeciálne a skutočne špecifické požiadavky, tým často a radi vyhovieme. S Japoncami spolupracujem už 18 rokov, ich objednávky sú  často neštandardné. Požadujú extravagantnejšiu obuv, čo sa týka modelov, ale aj materiálov. Preto šijeme topánky napríklad aj z tulenej, konskej či krokodílej kože. Úsmevné je, že sme pre klienta šili i topánky z papiera. Každá takáto objednávka je pre nás výzvou, ktorú akceptujeme, pretože sa z nej vždy niečo naučíme. Aj vďaka prijímaniu takýchto výziev sa môžeme pýšiť inakosťou.

Tradičná značka ZDA Partizánske, ktorá má naozaj dobré meno, sa vracia. Ako vnímate a plánujete návrat značky ZDA Partizánske medzi Slovákov? Čo je vašou devízou?

Našou devízou sú činené podšívky. Také, ktoré sú spracovávané spracovávané prírodne, trieslom a nie chrómom. V takýchto topánkach môžete chodiť aj naboso. Chróm je nepriateľ, napriek tomu, že si to často dostatočne neuvedomujeme. Mojím cieľom je ponúknuť zákazníkom spojenie kvality a komfortu. Navyše, okrem zdravotného hľadiska hovoríme tiež aj o veľmi príjemnom materiáli na dotyk, ktorý je jemný a pohodlný.

Na značku ZDA Partizánske si spomína mnoho vašich zákazníkov. Určite aj ich poteší jej návrat.

Áno, veríme, že topánky z pripravovanej kolekcie ZDA Partizánske sa stretnú s veľkým záujmom zo strany zákazníkov, ktorí naše topánky v minulosti radi nosili. Zároveň chceme osloviť mladú generáciu, ktorej sa chceme priblížiť štýlovým dizajnom a nadštandardným komfortom. Značka ZDA Partizánske je hlboko vrytá v pamäti mnohých našich potenciálnych zákazníkov a veľmi by sme chceli vyhovieť ich spotrebiteľským túžbam. Či už cez modernú, alebo retro kolekciu.

V pláne teda okrem generácie, ktorá na vás rada spomína, máte aj mladých ľudí.

Áno, teší nás, že mladí ľudia už viac nechcú nosiť to, čo všetci ostatní. Chcú byť jedineční, vytŕčať z davu, hľadať nové značky. Mladý zákazník chce mať originálnu, ale aj kvalitnú obuv. Naša firma toto všetko ponúka. Vidíme zmenu v myslení zákazníka, najmä za posledných pár rokov. O kúpe tovaru už nerozhoduje len cena, ale najmä jeho kvalita, materiál, z ktorého je zhotovený, ale i vzťah výrobcu k ekológií. A čo nás najviac teší, Slováci sa začínajú vracať k overeným domácim značkám. Mladí ľudia sú dôležitá cieľová skupina, ktorú chceme presvedčiť, že oku lahodiaca a kvalitnáobuv môže pochádzať aj zo Slovenska.

Prezradíte nám koncept kolekcií, na ktoré sa od ZDA Partizánske môžeme tešiť?

Chceme ísť smerom zameraným na módu. Začali sme veľmi peknú spoluprácu s dizajnérom Borisom Hanečkom. Okrem toho, že sme pre neho vyrábali kolekciu topánok, ktorá dopĺňala jeho módnu kolekciu na Fashion Live!, pripravujeme aj niečo nové. Zároveň sa uberáme účelovým smerom, v rámci ktorého spolupracujeme s tanečníčkou Vierkou Ayisi. V spolupráci s ňou sme navrhli našu prvú tanečnú líniu. Pokračujeme športovou líniou, maratónkami, pretože je tiež v našom záujem podporiť šport. Pripravujeme topánky pre ďalšie známe osobnosti, ale to ešte nebudeme prezrádzať.  Dôležitá je pre nás však aj línia vychádzkovej, mestskej obuvi a retro kolekcia, vďaka ktorej sa pripomenieme ľuďom, ktorí obľubovali naše topánky.

Kde si budeme môcť topánky od ZDA Partizánske kúpiť?

Na eshope – online predaj je pre nás novou etapou. Vďaka e-shopu sa stretneme s našimi mladšími zákazníkmi a zároveň možnosť prezentovať aj menšie limitované kolekcie, ktoré sú skutočne veľmi atraktívne.